Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Rada Miasta Radomia funkcjonuje od 30 lat. Jubileuszowe obchody odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 7 lat
Obchodzona jest 30. rocznica powołania Młodzieżowej Rady Miasta Radomia. Z tej okazji zorganizowano panele dyskusyjne, prelekcje, wystawy i koncerty, a w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbyła się uroczysta gala.

Młodzieżowa Rada Miasta Radomia funkcjonuje od 30 lat

Dla radomian to powód do chluby, bo radomska młodzieżowa rada była drugim tego rodzaju gremium w najnowszej historii Polski. Pierwsza rada powstała w 1990 roku w Częstochowie.

Młodzieżowa Rada Miasta Radomia to instytucja, która z założenia zajmuje się opiniowaniem projektów uchwał, które w jakimś stopniu dotyczą młodzieży, podsuwa rządzącym pomysły dotyczące młodych ludzi, ale wiadomo, że to jest także doskonała szkoła dla wielu funkcjonowania struktur demokratycznych samorządów, wiedzy o polityce, negocjacjach, kompromisach i mechanizmach związanych z działalnością władzy. Stąd wielu dawniejszych działaczy rady – co podkreślano podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Muzycznych – znalazło swoje miejsce w dorosłej poityce.

Gośćmi gali byli radomscy samorządowcy, przedstawiciele władz miasta, obecny był poseł Konrad Frysztak i wicewojewoda Patryk Fajdek. Odbyły się dyskusje panelowe z udziałem samorządowców. Uczniowie szkół muzycznych wystąpili z minikoncertem. W foyer sali koncertowej wystawiono prace uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych.

Zobacz zdjęcia

- Cieszę się, że przez 30 lat Młodzieżowa rada Miasta Radomia miała tak duży wpływ na kształtowanie młodych radomian w dorosłych ludzi. To jest coś niezwykłego. Dziś przed wszystkimi stoi bardzo ważne zadanie. Mamy świadomość jak dziś wygląda polska demokracja, jak wyludniają się miasta. Mamy świadomość jak musimy rywalizować o młodych mieszkańców. Ja widzę tutaj wielką rolę Młodzieżowej Rady Miasta Radomia, jako organu kolegialnego, ale też organu, który musi wnosić nie tylko dobre projekty, ale też podpowiadać i stawiać sobie cel, aby nasze miasto było jak najbardziej przyjazne dla młodych ludzi – mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Podczas debaty panelowej on oraz jego zastępczyni Katarzyna Kalinowska odpowiadali na pytanie w jakich okolicznościach rozpoczęła się ich działalność w sferze społecznej, samorządowej i politycznej. Radosław Witkowski mówił, że u jego przypadku wszystko zaczęło się od spacerów po radomskim Ustroniu z dwójką jego małych synów. Wtedy zaczęły go wkurzać różne rzeczy – za szybko jeżdżące samochody, zdewastowane ławeczki. Poszedł wtedy do siedziby zarządu spółdzielni Ustronie i tam dowiedział się, że nic nie da się w tej sprawie zrobić. Zachęciło go to do działania. Zebrał 500 podpisów pod petycją i konsekwentnie próbował coś naprawić, polepszyć.

Katarzyna Kalinowska powiedziała, że jej początkiem była obrona pracy doktorskiej. Jest ekonomistką i w swojej pracy prezentowała poglądy liberalne, a nawet wręcz libertyńskie. Wtedy na scenie politycznej zaistniała partia Nowoczesna Ryszarda Petru, która dawała nadzieję na urzeczywistnienie i praktyczną realizację idei, z którymi sama się zgadzała. Tak trafiła do polityki, a następnie do samorządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto