MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiele wsi zniknęło pod wodą. A wraz z nimi: wille, pensjonaty, domy. Zobaczcie zdjęcia

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
W Pieninach przed laty zatopiono wsie, podobnie jak i w Bieszczadach. W obu regionach kilka miejscowości zniknęło pod wodą w związku z budową dużych zapór z jeziorami-zbiornikami wodnymi. 
Dawne Kluszkowce.
W Pieninach przed laty zatopiono wsie, podobnie jak i w Bieszczadach. W obu regionach kilka miejscowości zniknęło pod wodą w związku z budową dużych zapór z jeziorami-zbiornikami wodnymi. Dawne Kluszkowce. Fot. staremaniowy.pl (także wszystkie kolejne archiwalne zdjęcia)
W Pieninach przed laty zatopiono wsie, podobnie jak i w Bieszczadach. W obu regionach kilka miejscowości zniknęło pod wodą w związku z budową dużych zapór z jeziorami-zbiornikami wodnymi. W Pieninach chodzi o Jezioro Czorsztyńskie. Na jego dnie znalazły się Stare Maniowy, Kluszkowce i część starego Czorsztyna. Zbiornik w Czorsztynie napełniono wodą w 1997 r.

Mieszkańców tych wsi przesiedlano w latach 70-tych XX wieku. Później niszczono zabudowę, poza wybranymi obiektami, które rozebrano do późniejszej rekonstrukcji. Były różne koncepcje ich zagospodarowania. Zwyciężył pomysł stworzenia skansenu (Osada Czorsztyn-Kluszkowce) na półwyspie Stylchyn na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Stało się to w latach 90-tych XX wieku.

Wsie zatopiono. Trzydzieści jeden zabytkowych obiektów

Powierzchnia zabytkowej osady zajmuje około 31 ha. Składa się z 31 obiektów, w tym są drewniane pensjonaty, wille (9 obiektów), chałupy (najstarsza z 1898 r.) i budynki gospodarcze (11) oraz kamienno-drewniane piwniczki (11). Przeniesione obiekty w większości pochodzą z XIX wieku.

Osada podzielona jest na kilka części. W kompleksie gospodarczym na uwagę szczególnie zasługują kamienne piwniczki z drewnianymi spichlerzami, które mają grubo ponad 100 lat i do osady zostały przeniesione z zatopionej wsi Maniowy. To etnograficzny unikat na skalę europejską. W tych piwniczkach przechowywano m.in. płody rolne. Inne budynki to chałupy, obory, stodoły.

Osada to także część hotelowo-restauracyjna. Znajdują się tu trzy wille – Leopolda Szperlinga, Teofila Sanoka, Józefa Galoty

Willę Leopolda Szperlinga (dawna Restauracja Pieniny) zbudowano w 1847 (L. Szperling kupił ją w 1909 r. od Drohojowskich). Początkowo służyła jako zajazd z wyszynkiem. Znajdowała się w centrum dawnego Czorsztyna. Z czasem została rozbudowana i stała się dużym kompleksem hotelowo-restauracyjnym (przed wojną). Po wojnie obiekt był prowadzony przez PTTK. Zdemontowano go w 1994 r.

Willa Teofila Sanoka powstała w latach 1924-25. Budynek został zdemontowany i zakonserwowany w 1994 roku oraz odtworzony w latach 1997–1998.

Pozostałe wille to m.in. dawny Dwór Drohojowskich (wybudowany w 1880 r., po wojnie bank i sklep), wille „Basia” i „Zbyszek” – dawne przedwojenne pensjonaty.

Część obiektów została przystosowana do celów turystycznych. Zorganizowano w nich miejsca noclegowe, gospody, a nawet część konferencyjną. Każdy chętny turysta mógł zamieszkać w starych obiektach, zjeść tu posiłek. Teraz już, niestety, nie ma takiej
możliwości. Osada powoli niszczeje. Wszędzie taśmy zabezpieczające i tabliczki – teren prywatny.

Kompleks z roku na rok niszczeje

Dodajmy, że na początku (od 1997 r.) osada należała do gminy Czorsztyn (65 procent udziałów) i Skarbu Państwa (35 procent). Po pięciu latach sprzedano ją prywatnej spółce. I zaczęły się problemy z płatnościami. Doszło do spraw sądowych, a nawet akcji CBA. Obecnie właścicielem zabytkowego kompleksu jest słowacka spółka.

Przeniesienie tych obiektów i ich odtworzenie było dużym wyzwaniem i osiągnięciem. Stąd wiele nagród po stworzeniu tej osady.

Niestety, teraz osada z roku na rok wygląda coraz gorzej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć osady. To w pierwszej części. W drugiej prezentujemy stare fotografie przedstawiające Stary Czorsztyn, Stare Maniowy, Kluszkowce oraz budowę zapory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiele wsi zniknęło pod wodą. A wraz z nimi: wille, pensjonaty, domy. Zobaczcie zdjęcia - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na brwinow.naszemiasto.pl Nasze Miasto